Compact, Slim & Overtuigend objectief van Sigma
Als je al eens wat vaker van me gelezen hebt, dan weet je inmiddels wel dat ik een gear freak ben. Ik hou van fotografie spullen die gewoon werken, doen wat je ervan vraagt en zonder poespas zijn. Beeldkwaliteit en veelzijdigheid zijn sleutelwoorden die daarbij niet mogen ontbreken. Dus toen Sigma hun all-round zoomlens aankondigde, moest ik ‘m aan de tand voelen. “Ik was direct verkocht toen ik las dat het bereik van 20 tot 200 mm. liep”! Compact, bereik van 20-200mm. Sigma glas, bouwkwaliteit, en met een slimme feature (daarover later meer) die het fotograferen je makkelijker maken – dat klinkt als een ideaal objectief voor mij. Maar is hij dat ook?
Sigma 20-200mm. F3.5-6.3 DG Contemporary ideaal voor onderweg
Laat ik meteen met de deur in huis vallen. De Sigma 20-200 is geen objectief die opvalt, groot of zwaar is. Nee, hij is lekker handzaam en past eenvoudig in mijn dag tas. Dan blijft er nog ruimte over voor één of twee andere objectieven. Alleen welke?! Want met een bereik van 20 tot 200 mm. leg je zo goed als alles vast. In mijn geval is die andere lens voor mijn Sony A7IV, fullframe e-mount , een andere extreme lens, namelijk een 10 mm. objectief. Vlak voor de kerstdagen ruilde ik mijn oude all-round zoomlens in en voor ik het wist, stond ik er mee te fotograferen in Doesburg bij het vallen van de avond. Missie kerstsfeer vastleggen.
Foto 1 De eerste foto met de Sigma 20-200mm is een feit. Het was saai en somber en het enige licht op straat was deze oliebollenkraam en de kerstboom die op de hoek van de straat stond. Het was wachten op de eerste klant en dankzij het fijne zoombereik legde ik perfect deze scene vast. Sigma 61,5mm. 1/40e sec. f/5,6, ISO 1600 (handheld) (Sigma 20-200mm. F3.5-6.5 DG | Contemporary)
Sigma heeft slim met de bouw gespeeld: stevige rubberen grip voor de zoom- en focusring een metalen bajonet, alles netjes afgewerkt en niet geheel onbelangrijk een stof- en spatwaterbestendige constructie. Dus als je, net als ik, een beetje onhandig bent, hoef je niet bang te zijn dat hij binnen een week uit elkaar valt. Ook belangrijk om op te merken. Het objectief voelt prima in balans bij het uit de hand fotograferen met mijn Sony A7IV. Even wennen was dat je bij Sigma linksom uitzoomt.
De lock schakelaar – klein detail, groot gemak
Foto 2 Dankzij de slimme lock schakelaar had ik geen vertraging en irritatie en kon ik perfect dit moment vastleggen. In het verleden overkwam me weleens dat ik wilde zoomen en zat de lock schakelaar nog vast! 1/50e sec. f/5.6, ISO 320 op 43.4 mm. (Sigma 20-200mm. F3.5-6.5 DG | Contemporary)
Hier word ik nou blij van: de lock schakelaar. Eerlijk is eerlijk, veel lenzen hebben de neiging om uit zichzelf uit te schuiven als je ze met de lens naar beneden draagt. Sigma heeft dit simpel opgelost. Even de schakelaar omzetten en je lens blijft netjes op z’n plek. Op zich niets nieuws. Maar normaliter als je dan een fotomoment wil pakken, dan vergeet je dat die lock schakelaar nog op lock staat. Bij de Sigma 20-200 geen probleem, gewoon zoomen en klik de lock is ervan af. Zo vang je het moment, heb je geen gedoe en geen irritatie. Een detail waar je pas aan denkt als je het mist, maar bij Sigma is het gewoon aanwezig. Handig!
Beeldkwaliteit Sigma 20-200mm.: scherp van rand tot rand
Foto 3 Twee nieuwsgierige Schotse Hooglanders slaan me gade. Perfect op afstand kan ik inzoomen tot 200 mm en plaats de twee bewust rechts van het kader, ook om te zien hoe de beeldkwaliteit is als je onderwerp zo in de hoek staat. 1/50e sec.f/8, ISO 1000 op 200mm. (Sigma 20-200mm. F3.5-6.5 DG | Contemporary)
Maar een lens draait natuurlijk om één ding: beeldkwaliteit. En daar scoort deze Sigma verrassend goed. Zelfs op 200mm zijn de resultaten scherp. Kleuren zijn levendig, contrast is top en ik heb nauwelijks last van chromatische aberratie gehad, zelfs bij lastige lichtomstandigheden. Of je nu portretten schiet in het park of avondfotografie, de Sigma laat je niet in de steek. Puntje van aandacht, vignettering. Maar dit los je op door kritischer te zijn op je diafragma en door meer naar rechts te belichten tijdens je foto. Anderzijds anno nu los je het op door slim gebruik te maken van je raw convertor. Of het te omarmen, want een beetje vignettering geeft ook karakter aan je foto.
Tips uit de praktijk met de Sigma 20-200mm. Contemporary
Foto 4 Ook met kunstlicht in verschillende vormen, kleuren en typen staat de 20-200 zijn mannetje. In deze HDR-foto van het Arkelse kerst stationnetje deed de Sigma het voortreffelijk zoals in dit beeld te zien is.
0,4 sec. f/11, ISO 50 op 28.9 mm. (Sigma 20-200mm. F3.5-6.5 DG | Contemporary)
- Gebruik de lock schakelaar zodra je gaat wandelen. Je vergeet ‘m snel, maar hij voorkomt een hoop ergernis.
- Door de compacte bouw kun je deze lens prima meenemen tijdens uiteenlopende fotografie doeleinden. Ideaal voor alle dagelijkse dingen en fotowandelingen.
- Allround en uniek in zijn bereik. Test de lens bij verschillende brandpuntsafstanden. Je zult verbaasd zijn hoe constant de kwaliteit blijft en hoe handig het is om een allround zoomlens te hebben.
- Belicht meer naar rechts, schuw een f-stop van f/8 en een iets hogere ISO niet. De beeldkwaliteit die de Sigma je biedt zal je verrassen.
Conclusie: Sigma Contemporary 20-200mm. ‘een slimme allrounder
Foto 5 Ik had geen statief bij me tijdens de wandeling door het Nederlands Openlucht Museum. Dankzij een stabiele houden en de lens die goed in balans is op mijn camera kon ik deze foto toch maken met beweging in de draaimolen. 0.6 sec.f/7,1, ISO 50 op 33mm. (Sigma 20-200mm. F3.5-6.5 DG | Contemporary)
De Sigma 20-200 is geen gadget voor pixel peepers of technische opscheppers. Het is een praktische, compacte en verrassend goede lens voor iedereen die gewoon mooie foto’s wil maken – van je dochter en momenten tijdens een uitje zoals ik deed in het Nederlands Openlucht Museum, of in de stad tijdens een blauwe uurtje.
Foto 6 Of het nu deze midwinterhoorn blazers zijn of een schotse hooglander op de Veluwezoom, met de Sigma fotografeer je probleemloos en zonder concessies de meest uiteenlopende dingen.
1/125e sec. bij f/6,3, ISO 4000 op 155.9 mm. (Sigma 20-200mm. F3.5-6.5 DG | Contemporary)
Foto 7 Ik had scherp gesteld op de Sabelpoort in de achtergrond. Toen ik thuis deze foto, groot op mijn 27” beeldscherm zag was ik lichtelijk verbaasd, door de mooie sterretjes in de lichtjes van de kerstboom. 1/5 sec. bij f/11, ISO 400 op 55.5 mm. (Sigma 20-200mm. F3.5-6.5 DG | Contemporary)
Foto 8 Of je nu wild life vastlegt of een landschap, met een alleskunner als de Sigma kom je altijd met fijne foto’s thuis. Er is immers altijd wel wat te fotograferen. 1/60e sec.f/8, ISO 125 op 57.3mm. (Sigma 20-200mm. F3.5-6.5 DG | Contemporary)
Ook een sfeervolle zonsopkomst op de Veluwezoom waarbij er ook de kans bestaat om wild life dat er rondloopt schrikt de 20-200 niet af. Juist dan komt deze lens tot zijn recht, immers licht in gewicht, dus geen gedoe tijdens het wandelen, niet hoeven nadenken en gewoon fotograferen.
Foto 9 Een tafereel uit het Nederlandse Openlucht Musuem. 1/50e sec.f/6.3, ISO 640 op 47.8mm. (Sigma 20-200mm. F3.5-6.5 DG | Contemporary)
Dat is precies waar ik van hou in mijn fotografie, zodat vooral de focus op composities en beelden maken blijft. Voor mij is de Sigma een waardige opvolger van mijn vorige allround zoomlens alleen nu met dat beetje extra in bereik qua millimeters, feit dat er een handige lock-functie op de lens zit en ook de traditionele AF/MF schakelaar weer op de lens zit. Dat ik me geen zorgen hoef te maken over de lens gebruiken in diverse weersomstandigheden dankzij de stof- en spatwaterdichte afwerking zijn nuttige extra’s.
Dus wil je geen keuze stress welke lens je nu weer moet kiezen, maar die wél levert als het moet – dan is dit er ook eentje voor jou.